Перші прототипи, що нагадували ґудзик, виникли, орієнтовно, в ІІІ тисячолітті до н.е., про що свідчить ґудзикоподібний предмет із двома отворами для пришивання віднайдений у долині Інду та велика кількість кам’яних доісторичних ґудзиків із зображенням різноманітних розеток, грифад, виявлених підчас археологічних розкопок.
Розпочнемо із ґудзикоподібних предметів періоду пізньої бронзи та раннього залізного віку, які стали прототипами для сучасних ґудзиків, що були віднайдені під час археологічних робіт на теренах України. А саме:
- бронзовий ґудзикоподібний предмет із матеріального комплексу тшинецької культури віднайдений у с. Колотівка (Войцехівка), Хмельницька обл. (за С. Березанською);
- бронзовий ґудзикоподібний предмет із Солонецького скарбу Сабатинівської культури (за І. Шарафутдіновою);
- кістяний ґудзикоподібний предмет із матеріального комплексу білозерської культури віднайдений у с. Широке Херсонської обл.(за В. Отрощенком);
гудзикоподібні предмети з кімерійських поховань.
- кістяні та бронзові гудзикоподібні предмети з кіммерійських старожитностей, які віднайдено у с.Суворо (за О. Тереножкіним) та с. Квітка Черкаська обл.(за С. Скорим);
- бронзові та металеві гудзикоподібні предмети із старожитностей висоцької культури віднайдені у с. Золочів Львівської обл.(за Л. Крушельницькою) та с. Лугове Львівської обл.(за М.Бандрівським). Варто зазначити, що останній зберігається у Львівському Історичному музеї.
Об’єднувальною рисою для вище перерахованих предметів слугує наступне: наявність «капелюхів» та «ніжок», що надає їм статусу прототипів ґудзиків.
Вагомим доповненням до першовідкритих прототипів ґудзиків слугує експонат постійної експозиції єгипетського мистецтва у Луврі – ґудзик – печатка, який датується 3100 – 2700 рр. до н.е. Виконаний із слонової кістки діаметром 3 см.
гудзик-печатка. 3100 - 2700 до н.е. Лувр
(http://cartelfr.louvre.fr/cartelfr/visite?srv=car_not_frame&idNotice=3289)
(http://cartelfr.louvre.fr/cartelfr/visite?srv=car_not_frame&idNotice=3289)
У цього експонату як і у китайського ґудзика із колекції французького філобутоніста Loic Allio вже виникає ґудзикова ніжка, яка виконана цілісною із тілом ґудзика. Існує припущення, що перші ґудзики були саме на ніжках, а шнурівка, яка обвивала їх, опісля, стала виконувати функції повітряної(нависної) петлі. Такий вид застібки побутував у китайському одязі періоду імперії Хань (206 до н.е. – 220 н.е.).
Агатовий гудзик. Китай, епоха Хань. Коллекція Loic Allio.
Немає коментарів:
Дописати коментар